Ništa na ljudskom telu nije izloženo štetnim spoljnim uticajima kao kosa. Faktori koji se najčešće spominju kao negativni za zdravlje kose su sunce, vetar, suv vazduh, mehanička oštećenja, agresivne boje za kosu kao i mnoštvo sastojaka u preparatima za negu kose, neadekvatna i nepravilna nega, prljavština iz vazduha, hlor iz vode, elektromagnetni smog i mnoga druga.
Prve promene se ogledaju u nedostatku sjaja, tankoj, lomljivoj i krhkoj vlasi, a neretko se dešava i promena boje. Takođe, sama koža glave trpi oštećenja pa je neretko crvena, iziritirana ili se peruta.
Na kosu najjznačajnije mogu da utiču UVA i UVB zrazi. Naime, UVB deluje na površinu kose i ne prodire do sredine dlake, dok UVA prodire kroz kutikulu i samu površinu vlasi.
Važno je znati da oko dve trećine ukupnog sunčevog zračenja u toku dana dođe do zemljine površine u periodu od 10 do 14 sati. Sredinom dana najvećim delom zračenje je UVA spektra 90, a 10 odsto UVB. Ukupnu količinu zračenja može da smanji oblačnost i to za oko 50 odsto. Procentualno gledajući 50 odsto UV zraka prolazi kroz vodu, dok sneg i led reflektuju 80 odsto sunčevog zračenja, dok pesak reflektuje 20, a trava 2,5 odsto UV zračenja.
Uticaj sunca najpre se ogleda u promeni boje kose, te tako smeđa postaje crvenkasta, a svetla kosa žuti.
Pravilnom negom i odgovarajućim preparatima mogu se smanjiti oštećenja kose usled izlaganja sunčevim zracima. Oštećenja od sunca kosa trpi na ove načine:
Istraživanja stručnjaka su pokazala da je glavni uzročnik suve i nezdrave kose upravo UV zračenje, ali u vrhu štetnih faktora je hlor, koji se nalazi u bazenima, ali i u vodi kojom se tuširamo, kao i morska so. Najbolji način za zaštitu kose tokom leta bilo bi izbegavanje sunca ili nošenje šešira, ali ako to nije opcija, onda se preporučuje i da se kosa zaštiti preparatima sa zaštitnim faktorom.
VIVISCAL SUPLEMENTI ZA KOSU
Hlor koji je odličan za dezinfekciju, jer je šest puta efikasniji od joda, koji se koristi za sterilizaciju određenih kožnih površina i kao jako oksidaciono sredstvo veoma iritirajuć. Bazeni su sredina za sve vrste mikroba i bakterija, pa se voda često tretira sa hlorom u higijenske svrhe radi bezbednosti. Međutim, to može da ošteti kosu čak kod vašeg prvog kupanja. Kosa može postati suva i krta, jer hlor skida prirodne masnoće (sebum) sa dlake. Takođe, može doći do osipa i svraba, ali to zavisi od toga koliko je osetljiva vaša koža glave. Srećom, postoji mnogo bezbednih mera koje se mogu preduzeti pre nego što se krene na bazen:
Slično se treba ponašati i kod kupanja u slanoj vodi. Među najvažnijim koracima u očuvanju zdrave kose je ispiranje slatkom vodom, pre nego li se ista osuši i so se „zgrudva“ . Tokom leta trebalo bi koristiti šampone bez parabena i sulfata obogaćene vitaminima (E i C) koji deluju antioksidativno, jer smiruju pucanje vrhova i popravljaju oštećenu kosu na ćelijskom nivou te ubrzavaju oporavak, popravak i regeneraciju kose.
Tokom toplih dana bilo bi poželjno da se kosa prirodno osuši, ali ako je to nemoguće, preporučljivo je da se koriste niže temperature na fenu. Ispravljanje kose u letnjim mesecima je zbog vlage u zraku pravi izazov, zato dopustite svojoj kosi da se odmori i peglu za kosu ostavite kod kuće. Tokom letnjih meseci treba koristiti što nežnije šampone, koji će kosu očistiti, ali ne i uzrokovao otvaranje strukture vlasi. Kosu pre šamponiranja temeljno isprati, kako bi se uklonila sva so ili hlor s nje. Nakon pranja naneti regenerator, koji je prema strukturi kiselkast i zatvara kutikulu vlasi.