Sezonsko opadanje kose se najčešće javlja krajem leta i početkom jeseni, mada se može javiti i bilo kada tokom godine. Niko od nas nije ravnodušan kada primeti da kosa opada više nego što je uobičajeno, ali nije svako opadanje kose razlog za uzbunu.
Šta je to što uzrokuje sezonsko opadanje kose u različitim vremenskim periodima? Da li je podjednako učestalo kod pripadnika istog pola, kao i kako ga sprečiti možete naći u nastavku ovog teksta.
Pojačano opadanje kose koje se javlja tokom prelaza iz jednog godišnjeg doba u drugo se svrstava u sezonsko opadanje kose. Neke osobe su podložnije ovome od drugih a na to ukazuju i neki simptomi.
Svrab kože glave se vezuje za sezonsko opadanje kose. Normalno je da dnevno opadne oko 150 vlasi, ali kod pojačanog opadanja taj broj se duplira. Sezonsko opadanje kose ne ostavlja velike posledice i ne preti da preraste u ćelavost, jer nove vlasi ubrzo zamenjuju stare. Sezonski gubitak kose je karakterističan za jesen, ali se javlja tokom svih godišnjih doba. Spoljašnji uticaji su presudni za sezonsko opadanje kose.
Sezonski gubitak kose je najuočljiviji početkom jeseni, a uzrokovan je posledicama dugog leta. Tokom leta kosa je izložena suncu, toploti, hloru ili slanoj vodi tako da postaje suva, krhka i lomljiva. Usled toga već početkom jeseni dolazi do pojačanog opadanja kose. S obzirom da većina nas u toku leta zapostavlja negu kose normalno je da kosa izgubi sjaj a folikuli dlake jačinu. Švedski naučnici su ispitivali ciklus rasta kose tokom godinu dana.
Pročitajte još: Opadanje kose posle korona virusa
Osim anagen i katagen faze ( ciklusi rasta kose), treća faza je telogen. To je perod kada kosa miruje nakon čega opada. Telogen faza traje okvirno 3 ili 4 meseca i najčešća je tokom jeseni. Počevši od oktobra, skalp počinje da gubi dlaku do 4 puta brže nego u ostalim mesecima tokom godine.
Dešava se da i tokom zime dolazi do opadanja kose a ključni uzrok je taj što je dlaka istanjena a suv i hladan vazduh negativno utiču na vlasi. Posebno kombinacija toplog i hladnog vazduha odnosno grejanje u zatvorenom prostoru i hladan vazduh napolju nepovoljno utiču na jačinu dlake. Kombinacija toplog i hladnog vazduha kao i manjak vlažnosti će oslabiti folikulu dlake a kosa će izgubiti svežinu.
Bez obzira što su jesen i zima godišnja doba tokom kojih kosa najviše opada, neretko se dešava da kosa opada i tokom proleća. U proleće počinje faza novog rasta kose, ali dolazi i do opadanja postojećih vlasi. To se dešava usled promenljivih prilika kao i vlažnosti vazduha. Proleće je samo po sebi promenljivo godišnje doba koje se neretko odlikuje naizmenično kišnim i sunčanim danima što nepovoljno utiče na kosu i pospešuje njeno opadanje.
Tokom leta količina opale kose nije tako velika kao u jesen, ali u nekim slučajevima nije ni zanemarljiva. To se najčešće dešava usled prevelike izloženosti suncu i UV zračenju, jer telo tada proizvodi manje melatonina a to direkto utiče na nivo hormona u skalpu.
Pročitajte još: Opadanje kose posle farbanja
Tada folikuli dlake ulaze u u fazu povećane „proizvodnje“ kose kako bi koža glave bila zaštićena od toplote i zračenja. Mada, ukoliko dođe do hormonskog disbalansa, odnosno do smanjenja estrogena kod žena ili smanjenja testosterona kod muškaraca to će se svakako odraziti na kosu i pospešiti njeno opadanje.
Sezonski gubitak kose kod žena je znatno vidljiviji nego kod muškaraca. Zapravo ženska kosa je duža tako da nakon svakog pranja u slivniku vidimo veći broj opalih vlasi, što deluje deprimirajuće. Svakako, ne treba paničiti, ali treba se dodatno posvetiti nezi kose.
Kosa najviše opada u periodu od septembra do novembra, ali to svakako ne znači da je na pomolu ćelavost. Pravilnom i adekvatnom negom i žene i muškarci se mogu veoma uspešno izboriti sa ovim problemom. To svakako ne znači da vam tokom određene sezone neće otpasti ni jedna vlas, ali će se drastičnu smanjiti sezonsko opadanje kose.
Iako se sezonsko opadanje kose više vezuje za pripadnice nežnijeg pola, ni muškarci nisu izuzeti od toga. Estrogen je ženski hormon utoliko što se više luči kod žena a znatno manje kod muškaraca. Nasuprot tome testosteron se smatra muškim hormonom, ali se luči i kod žena samo u znatno manjoj meri.
Nedovoljno lučenje ovih hormona uzrokuje gubitak kose, tako da je sasvim razumljivo što se mnogi muškarci sreću sa sezonskim gubitkom kose. Činjenica je da su muškarci znatno više od žena podložni ćelavosti. Mada i ovde važi pravilo da će i muškarci isto kao i žene najviše gubiti kosu tokom oktobra i novembra nego tokom ostalih meseci u godini.
Svi smo se u nekom periodu života sreli sa gubitkom kose. Ono što morate znati je da nema mesta panici, jer rešenje postoji. Postoje mnoge metode koje će nam pomoći da ojačamo kosu kao i da sprečimo njeno opadanje.
Ono što ne biste smeli da zaboravite je svakako pravilna i adekvatna nega kose bez obzira na godišnje doba. Pravilna ishrana, ne samo da je važna za zdravlje celog organizma, već je izuzetno važna i za pravilan rast kose. Stres takođe loše utiče i na kosu, tako da ga je potrebno maksimalno izbegavati trudeći se da naučimo da izbalansiramo uvek kada je to neophodno.
Ni slučajno nemojte koristiti šampone koji u svom sastavu imaju sulfate, parabene i silikone, jer to će dodatno pogoršati stanje. Viviscal šampon za muškarce protiv opadanja kose je idealno rešenje. Ovaj šampon ishranjuje dlaku od korena do vrha, obezbeđuje joj potrebne vitamine i minerale, a kožu glave održava zdravom za optimalan rast kose. Vivscal šampon i regenerator za žene osim svih gore navedenih karakteristika pojačavaju volumen kose pružajući joj dodatni sjaj.
S obzirom na ubrzan tempo života i na nepravilnu ishranu kojoj smo svi donekle skloni, kako biste sprečili sezonsko opadanje kose i pospešili njen rast možete uzimati vitaminsku suplementaciju koja se pokazala kao veoma efikasna. Ovaj suplement obiluje Amino Mar kompleksom koji je ključan za rast kose.
U svakom slučaju, sezonsko opadanje kose nije nešto što bi trebalo da vas zabrinjava. Ali je veoma važno da pružite svojoj kosi adekvatnu negu tokom cele godine.
Poštovani,
Viviscal Profesional imamo ponovo na stanju!
Porudžbine možete napraviti putem našeg sajta ili na broj telefona: +381605114321.