Nega kose u trudnoći

Negovanje kose tokom trudnoće je vrlo specifično zbog promena koje se dešavaju u organizmu. Hormonske promene mogu uticati kako na kvalitet i teksturu kose, tako i na brzinu njenog rasta. Stoga je važno znati kako pravilno negovati kosu kako bi ona ostala zdrava i jaka.
Nega kose u trudnoći

Negovanje kose tokom trudnoće je vrlo specifično zbog promena koje se dešavaju u organizmu. Hormonske promene mogu uticati kako na kvalitet i teksturu kose, tako i na brzinu njenog rasta. Stoga je važno znati kako pravilno negovati kosu kako bi ona ostala zdrava i jaka.

Ključni su odabir proizvoda koji su bezbedni kako za buduću majku, tako i za bebu, te obraćanje pažnje na sredstva koja se koriste pri farbanju ili stilizovanju kose. Važno je naglasiti da određene hemikalije treba da se izbegavaju, jer se putem krvotoka mogu preneti na bebu.

U ovom tekstu saznajte koja su osnovna pravila za negu kose u trudnoći i kako u ovom periodu i posle njega održati kosu zdravom i jakom.

Promene na kosi tokom trudnoće

Trudnoća donosi niz promena, uključujući vidljive transformacije na kosi, koje su posledica hormonalnih fluktuacija. Ove promene mogu uticati na izgled, teksturu i opšte zdravlje kose.

Hormonalne promene i tekstura kose

Povećanje nivoa hormona kao što su estrogen i progesteron tokom trudnoće može dovesti do toga da kosa bude gušća i sjajnija. Estrogen posebno ima tendenciju da produži fazu rasta kose, što znači da kosa raste duže pre nego što uđe u fazu mirovanja i, na kraju, opadanja.

Uobičajene promene na kosi

Tokom trudnoće, mnoge žene primete da im kosa postaje masnija ili suvlja nego obično. One takođe mogu videti promenu u strukturi kose, zbog koje prirodno ravna kosa postaje talasasta ili kovrdžava, i obrnuto. Treba napomenuti da ove promene nisu trajne i da se kosa vrati u svoje prvobitno stanje nakon porođaja.

Osnovna pravila nege kose u trudnoći

Trudnoća može doneti brojne promene u teksturi i zdravlju kose, što zahteva posebnu pažnju i prilagođavanje nege.

Blago šamponiranje i izbor šampona

Tokom trudnoće, važno je koristiti šampone koji su blagi i koji ne sadrže agresivne hemikalije poput sulfata, parabena i ftalata. Ove hemikalije mogu biti štetne ne samo za kosu, već i za opšte zdravlje trudnice. Preporučuje se izbor šampona koji su bogati prirodnim sastojcima koji ne iritiraju kožu glave i koji održavaju kosu zdravom i sjajnom.

Učestalost pranja kose

Učestalost pranja kose treba prilagoditi njenom tipu i stanju. Iako trudnoća može dovesti do povećane masnoće kose ili, suprotno, do suvoće, preporučuje se umerno pranje kose, obično dva do tri puta nedeljno. To pomaže u očuvanju prirodnih ulja koja štite kosu i vlasište, sprečavajući suvoću i lomljivost.

Upotreba regeneratora i maski za kosu

Redovna upotreba regeneratora i hranljivih maski je presudna za održavanje elastičnosti i hidratacije kose. Izaberite proizvode koji sadrže hranljive sastojke poput keratina, prirodnih ulja (npr. arganovo, jojoba ili kokosovo ulje), i biljne ekstrakte koji pomažu u obnavljanju i jačanju kose. Ovi proizvodi takođe mogu pomoći u smanjenju zapetljanja i olakšati raščešljavanje.

Prirodni tretmani za kosu

Prirodni tretmani su posebno korisni u trudnoći jer su sigurni i efikasni. Masaže vlasišta sa prirodnim uljima ne samo da poboljšavaju cirkulaciju, već i hrane kosu iz korena. Takođe, domaće maske napravljene od sastojaka kao što su avokado, banana, jaja i med mogu duboko nahraniti kosu, čineći je mekšom i jačom.

Saveti za stilizovanje kose u trudnoći

Tokom trudnoće, preporučuje se izbegavanje agresivnih stilova stilizovanja kao što su česta upotreba toplote (feniranje, peglanje) i hemijski tretmani (permanentno ravnanje, trajna ondulacija). Ako je moguće, koristite prirodne metode za oblikovanje kose, poput sušenja na vazduhu i upotrebe blagih fiksatora kose koji ne sadrže alkohol.

Prirodni tretmani i maske za kosu

Prirodni tretmani i maske za kosu

Izvor fotografije

Prirodni tretmani i maske za kosu predstavljaju odlično rešenje za očuvanje zdravlja kose i vlasišta tokom trudnoće, jer su blagi i ne sadrže štetne hemikalije koje bi mogle negativno uticati na zdravlje trudnice.

Recepti za domaće maske

Jednostavni domaći recepti mogu biti veoma efikasni u negovanju kose. Na primer, maska napravljena od meda, maslinovog ulja i cimeta ne samo da poboljšava hidrataciju, već i podstiče cirkulaciju vlasišta, što može doprineti zdravijem rastu kose. 

Takođe, mešavina avokada, banane i meda je bogat izvor nutrijenata za dubinsku hidrataciju i obnovu oštećene kose.

Izbor bezbednih proizvoda za negu kose

Za trudnice je izuzetno važno da izaberu proizvode koji ne sadrže parabene, sulfate i druge agresivne hemikalije. Prirodni šamponi i balzami, kao i maske koje sadrže organske sastojke, su idealni jer značajno smanjuju rizik od iritacija i alergijskih reakcija.

Izbegavanje štetnih sastojaka

Trebalo bi izbegavati boje za kosu koje sadrže amonijak, hidrogen i druge jake hemikalije. Preporučuje se korišćenje farbi na biljnoj bazi koje su znatno blaže i bezbednije za upotrebu.

Upotreba prirodnih sastojaka

Upotreba prirodnih sastojaka kao što su aloe vera, avokado i banana može značajno unaprediti kvalitet kose. Ovi sastojci su bogati vitaminima i mineralima i pomažu u obnovi kose, dajući joj sjaj i snagu.

Masaža vlasišta i prirodna ulja

Redovna masaža vlasišta prirodnim uljima poput arganovog, bademovog ili jojobinog može poboljšati protok krvi do folikula kose, čime se potiče zdraviji rast kose. Ovo takođe može pomoći u smanjenju stresa, što je dodatna prednost tokom trudnoće.

Kućni tretmani za zdravlje kose

Kućni tretmani kao što je ispiranje kose razređenim jabukovim sirćetom mogu pomoći u uklanjanju naslaga proizvoda sa vlasišta i kose, čime se vraća prirodni sjaj i zdravlje. Takođe, upotreba biljnih čajeva poput čaja od koprive može umiriti iritirano vlasište i pomoći u održavanju zdravlja kose.

Često postavljana pitanja

Često postavljana pitanja

Izvor fotografije

Postoji nekoliko ključnih pitanja koja muče buduće mame kada je u pitanju nega kose tokom trudnoće. Ove odgovore treba uzeti u obzir kako bi se održalo optimalno zdravlje i lepota kose.

Koliko je farbanje kose bezbedno tokom trudnoće?

Stručnjaci savetuju da se izbegavaju jaki hemijski tretmani u prvom tromesečju, a nakon toga se mogu koristiti prirodne boje ili blaži proizvodi bez amonijaka.

Šta raditi u slučaju pojačanog opadanja kose nakon porođaja?

Povišeni nivoi hormona tokom trudnoće dovode do bujne kose. Ali nakon porođaja, hormoni se normalizuju, što može uzrokovati gubitak kose. Ovo je obično privremeno, i postoji nekoliko načina da se ublaži ovo stanje, kao što su nežne frizure i izbegavanje štetnih tretmana.

Kako stres utiče na zdravlje kose u trudnoći?

Stres može imati značajan uticaj na zdravlje kose tokom trudnoće. Bitno je pronaći način za opuštanje i smanjenje stresa kako bi se očuvala zdrava kosa i opšte dobro stanje organizma.

Saveti za održavanje zdrave kose

Održavanje kose tokom trudnoće svodi se na adekvatnu ishranu, pravilno stilizovanje i pažljivu upotrebu proizvoda za kosu.

  • Pravilna ishrana i hidratacija su ključni za održavanje zdrave kose. Adekvatan unos vode i nutritivno bogata hrana su dobra osnova za snabdevanje folikula kose neophodnim nutrijentima. Proteini, omega-3 masne kiseline, i gvožđe su neophodni za zdravlje kose. Namirnice kao što su losos, orasi, i spanać mogu poboljšati kvalitet kose.
  • Vitamini kao što su biotin, vitamin C i E, kao i cink, imaju pozitivan efekat na rast i jačinu kose. Suplementi mogu biti korisni, naročito ako je ishrana ograničena. Jedan od glavnih suplemenata za zdravlje kose je Viviscal, koji u sebi ima mnoštvo sastojaka koji su ključni za zdravu kosu.
  • Lagane frizure koje ne vrše pritisak na kosu i ne oštećuju folikule su preporučljive. Izbegavanje tesnih repova i pletenica može smanjiti rizik od oštećenja.
  • Skraćivanje krajeva kose na svakih 6-8 nedelja pomaže u prevenciji cepanja krajeva, što može dovesti do zdravijeg izgleda i rasta kose.

Zaključak

Prilikom nege kose u trudnoći, važno je izbegavati jake hemikalije. Preporučuje se upotreba prirodne kozmetike, kao i blagih šampona i balzama pogodnih za osetljivu kožu. Dodatna hidratacija kose maskama može pomoći u očuvanju zdravlja kose.

Nega kože i kose treba da bude prilagođena novom stanju organizma. Ključno je posvetiti pažnju pravilnoj ishrani i unosu dovoljno vitamina i minerala za održavanje zdravlja kose.

Tokom trudnoće, mnoge žene primete promene u teksturi i stanju svoje kose. Povećanje nivoa estrogena može dovesti do toga da kosa bude gušća i sjajnija, jer je manji procenat vlasi koje prelaze u fazi mirovanja. Međutim, kada se nakon porođaja hormoni vrate na uobičajen nivo, to može dovesti do privremenog opadanja kose, što je sasvim normalno.

Na kraju, treba pomenuti da za pomoć pri specifičnim problemima, kao što su suva koža, osip ili svrab može biti korisno da se potraži savet stručnjaka.

Proizvodi:

Viviscal Professional (dodatno obogaćena vitaminska suplementacija za oba pola)

8.890,00 RSD

(16 recenzije korisnika)

Viviscal Man – Suplementi za kosu kod muškaraca

Viviscal Man

5.890,00 RSD

(17 recenzije korisnika)

Viviscal Woman – Suplementi za kosu kod žena

Viviscal Woman

5.890,00 RSD

(16 recenzije korisnika)

Viviscal Thickening šampon

1.690,00 RSD

(16 recenzije korisnika)

Viviscal Thickening Serum – Za dodatni volumen kose

Viviscal Thickening Serum

2.990,00 RSD

(12 recenzije korisnika)

Viviscal Strengthening kondicioner

Viviscal regenerator za kosu

1.690,00 RSD

(13 recenzije korisnika)

Još objava:

Podeli:

Ostalo
sa bloga