Masna kosa, pored toga što ne izgleda lepo, može da čini da izgledate neuredno i prljavo, što je zaista veoma veliki problem. Takođe, masnoća utiče na zdravlje same kose i kože glave zato što višak sebuma čini da kosa lakše privlači prašinu, prljavštinu i štetne sastojke iz preparata za negu kose.
Srećom, sa pravim znanjem o tome kako se masna kosa neguje, lako ćete moći da se rešite tog neprijatnog osećaja i vratite kosi stari sjaj i čistoću. Pratite ove savete da biste sprečili pojačano mašćenje i uspeli da dobijete dugotrajan osećaj čistoće.
Masna kosa nastaje zbog viška sebuma u kosi i koži glave, i ta preterana proizvodnja čini da se kosa brže masti, prvo u korenu pa zatim celom dužinom, a kao posledica javlja se i perut. Uzroci za to su različiti, počev od stresa, preko neadekvatne nege kose, kao i nezdrave ishrane.
Takođe, promene u pubertetu, hormonske promene u trudnoći i menopauzi mogu da izazovu pojačano lučenje lojnih žlezda. Sem toga, genetska predispozicija može biti uzročnik hiperprodukcije sebuma, kao i godišnja doba. Leti se više znojimo i koža glave može izgledati masnije.
Uz masnu kosu često se pojavljuje perut, kao i seboroični dermatitis. Masna kosa je sklonija opadanju jer višak sebuma utiče i na rast kose. Sem navedenih, postoji još nekoliko uzroka masne kose.
Prirodni tip kose određuje da li će kosa biti masna, normalna ili suva. Tanka kosa nema dovoljno dlaka da bi upila višak sebuma, a ravna kosa se dodatno više masti zbog toga što se sebum lakše raspoređuje po celoj dužini kose. Ipak, i kovrdžava kosa može da bude masna u korenu, zbog toga što sebum teže putuje niz celu kosu zbog nabora i prepreka.
Neadekvatna nega može da pogorša stanje i da masnu kosu učini samo još masnijom. Nije pitanje samo kako negovati kosu, već je vrlo bitno na koji način birati šampon, regenerator i masku za kosu.
Pogrešni preparati su uglavnom agresivni šamponi i ostali proizvodi koji sadrže sulfate, alkohole, parabene i silikone. Ovi sastojci pomešani sa sebumom kosu čine opustošenom, slabe dlaku, i ne čine ništa povodom masne kose i peruti.
Pored njih, preterana upotreba seruma, gelova, voska, pene i ostalih proizvoda za stilizovanje može da utiče na to da se ovi proizvodi nakupe na koži glave i ometaju pravilnu funkciju lojnih žlezda. Dakle, potrebno je koristiti adekvatne šampone koji ne sadrže ove sastojke, koji daju kosi sve potrebne vitamine i minerale, čiste je na pravi način i pospešuju rast.
Viviscal Man Full Force Shampoo je šampon za muškarce koji sprečava opadanje kose, vraća joj bujnost i održava je čistom, a Viviscal Densifying Shampoo za žene hrani dlaku, ubrzava rast. Oba ova šampona su pogodna za svakodnevnu primenu.
Sem osnovnih razloga zašto nastaje masna kosa, postoje još neki uzroci i potencijalni faktori.
Svakodnevno pranje, nasuprot uverenju da će rešiti problem, izaziva suprotno stanje, pogotovo ako koristite neadekvatne preparate koji su previše jaki za svakodnevnu upotrebu.
Vrlo je bitno da smanjite pranje kose na dva do tri puta nedeljno. Počnite s pranjem kose svakog drugog dana, pa polako smanjujte da biste na kraju uspeli da perete dva puta nedeljno.
Sem pravilnog odabira šampona, veoma je bitno da koristite mlaku ili hladniju vodu umesto vruće kada perete kosu, jer vrela voda uklanja ulje sa skalpa i isušuje kožu glave, podstičući više ulja i samim tim i masnu kosu. Sem toga, vruća voda će otvoriti pore na koži i teme je izloženije nečistoćama iz spoljašnje sredine.
Kada nanesete šampon i balzam na kosu, morate je dobro isprati čistom vodom, jer se ostaci preparata za negu kose mogu skupljati na temenu i dodatno je zamastiti.
Masne kose se takođe možemo rešiti i uz pomoć prirode. Prirodni sastojci mogu osvežiti i dubinski očistiti kožu glave, iščistiti mrtve ćelije i sačuvati prirodno ulje. Sem toga, na ovaj način se jača dlaka čak ako je kosa oštećena zbog drugih faktora. Ovo su prirodni sastojci koje možete koristiti za oporavak i rešavanje problema masne kose.
Sirćetna kiselina pomaže za ravnotežu pH vrednosti kose i kože glave. Masna kosa poseduje nisku pH vrednost, i ispiranje jabukovim sirćetom obnavlja tu ravnotežu.
Za ovaj rastvor potrebne su dve do tri kašike jabukovog sirćeta, šolja mlake vode, i blagi šampon. Posle pranja kose šamponom, potrebno je isprati ovim rastvorom, i ostaviti nekoliko minuta da sirće deluje pre nego što se opet ispere hladnom vodom. Koristiti ovaj rastvor tri do četiri puta u nedelji.
Soda bikarbona je odličan suvi šampon, i pomaže u ravnoteži pH vrednosti i apsorpciji viška sebuma. Koristi se za masnu kosu tako što se pospe po celom skalpu i umasira na kožu glave, a zaitm se kosa oćešlja da bi se prah raširio po celoj dužini.
Sem toga, može se pomešati kašika sode bikarbone sa četiri kašike vode, i onda se ova pasta nanosi na vlažnu kosu, drži se na kosi par minuta a zatim se ispira. Ova pasta može se primenjivati dva puta nedeljno.
Zeleni čaj je veoma zdrav za kožu glave, kao i za kosu, i pomaže u kontroli viška sebuma. Za ovaj rastvor potrebno je pola šolje zelenog čaja i šolja vode. Čaj se dodaje u vodu, prokuva, stoji na tihoj vatri pet minuta, i zatim procedi.
Kada se rastvor ohladi, nanesite ga na kožu glave i kosu. Ostavlja se da odstoji na kosi pola sata do 45 minuta, i zatim se ispira hladnom vodom. Ovaj rastvor se može koristiti jednom nedeljno.
Ulje čajevca pomaže ne samo kod masne kose, već i kod peruti i seboroičnog dermatitisa. Kontroliše svrab i masnoću koja i izaziva perut na koži glave. Za ovaj rastvor potrebno je 15 kapi ulja čajevca kao i 30ml drugog ulja (kokosovo ili maslinovo). Izmešati ova dva ulja, naneti na skalp i rasporediti po celoj dužini.
Ostaviti ulje da deluje oko sat vremena, i zatim kosu isprati šamponom. Ovaj recept se može primenjivati dva do tri puta nedeljno.
Aloe vera je vrlo hranljiva za kosu, i može pomoći u kontroli viška sebuma, kao i učiniti kosu sjajnom, čistom i mekom.
Za ovaj rastvor potrebne su dve kašike gela aloe vere, kašika soka od limuna, šolja vode. Pomešati aloe veru i limun, zatim dodati šolju vode i dobro izmešati. Koristi se za ispiranje nakon pranja kose, i ostaviti da deluje par minuta, pa zatim isprati hladnom vodom.
Da bi problem masne kose bio rešen, sem ovih saveta, redovno čistite četke i pribor za kosu, jer se u njima nečistoće i prljavština iz kose mogu zadržati. Četka od prirodne dlake najviše može pomoći u uklanjanju prašine i masnih ostataka. Potrebno je da četkate kosu ujutru i uveče da biste uklonili sve te prljavštine i da bi masna kosa mogla da se očisti.
Redovno menjanje posteljine je takođe veoma važno, jer se sva prljavšrina i sebum koji se skupljaju na koži glave i kosi prenose i na jastučnicu. Tokom noći se pojačano znojimo i sve to što se zadrži na posteljini može uticati na kosu. Optimalno je menjati posteljinu jednom nedeljno, kao i koristiti satenske ili svilene jastučnice jer one ne upijaju toliko tečnosti i prljavštine kao pamučne.