Dobra cirkulacija pomaže da kiseonik i hranjive materije dospeju do folikula dlake, što može pomoći u smanjenju gubitka kose i promovisanju njenog rasta. Kada protok krvi u vlasištu nije optimalan, dolazi do slabije ishrane folikula, što može rezultirati prorjeđivanjem i slabljenjem kose.
Srećom, dobra ciljana nega vlasišta može značajno unaprediti stanje vlasišta i kose. U ovom tekstu saznajte zašto je cirkulacija vlasišta toliko bitna, kao i na koji način možete poboljšati cirkulaciju vlasišta i samim tim rast kose.
Anatomija i cirkulacija vlasišta
Vlasište ima jedinstvenu anatomiju koja podržava optimalan protok krvi.
Ono se sastoji od pet slojeva tkiva koji su poznati po skraćenici SCALP:
- – Skin (koža)
- – Connective tissue (vezivno tkivo)
- – Aponeurosis (aponeuroza)
- – Loose connective tissue (labavo vezivno tkivo)
- – Pericranium (perikranijum)
Koža vlasišta je deblja nego na drugim delovima tela i bogata je folikulima dlake i lojnim žlezdama.
Ispod površinskih slojeva nalazi se čvrsto vezivno tkivo koje sadrži veliki broj krvnih sudova i nervnih završetaka. Aponeuroza povezuje mišiće vlasišta i pomaže u njegovom pokretanju, dok duboki slojevi vezivnog tkiva omogućavaju krvnim sudovima i nervima da dospeju do folikula dlake.
Krv dovodi kiseonik i hranljive materije do folikula dlake, što je neophodno za zdrav rast kose, a slaba cirkulacija može dovesti do stanjivanja i gubitka kose.
Određeni faktori kao što su stres, loša ishrana i nedostatak fizičke aktivnosti mogu negativno uticati na cirkulaciju vlasišta. Poboljšanje cirkulacije može se postići masažom vlasišta, redovnim vežbanjem i uravnoteženom ishranom bogatom vitaminima i mineralima.
Povećan protok krvi pospešuje transport hranljivih materija i uklanjanje toksina, što je ključno za održavanje zdravlja skalpa i folikula dlake.
Zašto je bitna masaža vlasišta?
Masaža vlasišta ima mnoge prednosti, kao što su poboljšanje cirkulacije krvi, ishranu folikula dlake i podsticanje rasta kose. Ovo često rezultira bržim rastom kose i poboljšanom teksturom.
Smanjenje stresa je još jedna važna prednost. Masaža umiruje, što može smanjiti nivo stresa i time pozitivno uticati na kvalitet kose.
Tehnike i alati
Postoji nekoliko tehnika za masažu vlasišta koje mogu biti korisne:
- – Kružni pokreti prstima su najčešća metoda, gde se koriste vrhovi prstiju za blage, kružne pokrete po skalpu.
- – Tehnika povlačenja kose uključuje lagano povlačenje malih pramenova kose, što može stimulisati folikule.
- – Još jedna popularna metoda podrazumeva kretanje kože na glavi rukama napred-nazad.
- – Korišćenje eteričnih ulja tokom masaže može takođe pružiti dodatnu hidrataciju i umirujući efekat.
Takođe, odgovarajući alati mogu poboljšati osećaj i iskustvo masaže.
- – Četke sa mekanim ali čvrstim čekinjama pomažu u poboljšanju cirkulacije i istovremeno uklanjaju nakupljanje masnoće i prljavštine.
- – Eterična ulja kao što su ulje čajevca, lavande ili ruzmarina mogu se koristiti kako bi masaža bila efikasnija i prijatnija.
- – Elektronski masažeri omogućavaju dubinsku masažu sa minimalnim naporom.
Kako fizička aktivnost doprinosi cirkulaciji vlasišta?
Fizička aktivnost može značajno poboljšati cirkulaciju krvi u celom telu, pa i vlasištu. Srce pumpa više krvi, što omogućava bolju dostavu kiseonika i hranljivih materija do folikula dlake.
Takođe, povećana cirkulacija može smanjiti upale i ubrzati rast kose. Vežbanje takođe smanjuje stres, što može pozitivno uticati na rast kose.
Kardio vežbe poput trčanja, plivanja i biciklizma su veoma efikasne u povećanju cirkulacije krvi. Ove vežbe podstiču srce da pumpa više krvi i pokreću ceo kardiovaskularni sistem.
Džogiranje je jednostavan način da se poveća protok krvi do glave, dok joga i meditacija pomažu u smanjenju stresa, što može indirektno poboljšati zdravlje kose. Takođe, posebne poze u jogi kao što je stoj na rukama i glavi mogu direktno povećati protok krvi do vlasišta.
Vežbe snage kao što su dizanje tegova takođe pospešuju cirkulaciju, mada u manjoj meri u poređenju s kardio treninzima. Za optimalne rezultate, kombinacija kardio i vežbi snage je najbolja kombinacija.
Ishrana za bolju cirkulaciju
Mediteranska dijeta uključuje namirnice koje su odlične za cirkulaciju, kao što su sveže voće, povrće, riba i maslinovo ulje. Ove namirnice najbolji su izbor u borbi protiv kardiovaskularnih bolesti jer poboljšavaju dotok krvi.
Beli luk je poznat po svojim svojstvima da širi krvne sudove i poboljšava protok krvi. Orašasti plodovi, poput badema i oraha, bogati su vitaminom E koji doprinosi zdravlju krvnih sudova.
Đumbir i cimet takođe su korisni za cirkulaciju. Đumbir može pomoći u smanjenju upala i poboljšanju protoka krvi, dok cimet održava zdrave nivoe holesterola i šećera u krvi.
Semenke bundeve (vitamin E i B3) pomažu u održavanju zdravih krvnih sudova, a voće bogato vitaminom C poput narandži i jagoda poboljšava dotok krvi u kapilare i podržava imunitet.
Takođe, suplementi mogu biti odličan saveznik na putu do bolje cirkulacije vlasišta. Zahvaljujući brojnim korisnim sastojcima, Viviscal suplementi dokazano poboljšavaju zdravlje vlasišta i kose.
Prirodni lekovi i tretmani
Eterična ulja, domaće maske za kosu, biljni čajevi i tinkture mogu da poboljšaju protok krvi i hrane folikule kose.
Eterična ulja
Eterična ulja kao što su ulje ruzmarina, nane i lavande poznata su po svojim svojstvima koja poboljšavaju cirkulaciju. Ulje ruzmarina sadrži antioksidante koji podstiču rast kose, dok nana pruža efekat hlađenja i povećava protok krvi kada se nanese na vlasište.
Jednostavan način za korišćenje je masaža vlasišta sa nekoliko kapi eteričnog ulja razblaženog u baznom ulju poput kokosovog ili maslinovog.
Domaće maske
Maske za kosu napravljene od prirodnih sastojaka kao što su med, jaje, i kiselo mleko mogu biti veoma korisne za cirkulaciju vlasišta. Med pomaže u zadržavanju vlage, proteini iz jajeta hrane vlasište, dok kiselo mleko može ukloniti mrtve ćelije kože. Nanesite masku jednom nedeljno na 20-30 minuta pre ispiranja mlakom vodom.
Biljni čajevi i tinkture
Biljni čajevi kao što su čaj od koprive i ruzmarina mogu se koristiti za ispiranje kose ili kao tonici za vlasište. Kopriva je posebno bogata gvožđem i vitaminima koji podstiču rast kose, dok se čaj od ruzmarina može koristiti za svakodnevno ispiranje kose kako bi se poboljšala cirkulacija.
Pripremite čaj tako što ćete prokuvati vodu i dodati osušene biljke, a zatim ostaviti da se ohladi pre upotrebe. Tinkture se mogu dodavati u šampone ili direktno naneti na kožu vlasišta za dodatni stimulans.
Promena životnog stila
Visok nivo stresa može negativno uticati na cirkulaciju vlasišta. Kada je telo u stanju stalne napetosti, krvni sudovi se stežu, smanjujući protok krvi u to područje. Smanjenje stresa može se postići različitim tehnikama kao što su meditacija, joga ili čak jednostavne vežbe disanja.
Vežbanje i fizička aktivnost povećavaju nivo endorfina i pomažu u smanjenju stresa. Čak i hobiji poput čitanja, slikanja ili šetnje mogu biti korisni.
Nedostatak kvalitetnog sna je još jedan faktor koji može oslabiti cirkulaciju vlasišta. Tokom spavanja, telo se regeneriše i krvni sudovi se opuštaju, omogućavajući bolji protok krvi. Odrasli bi trebalo da spavaju između 7 i 9 sati svake noći kako bi se obezbedila optimalna funkcija tela i umanjila napetost krvnih sudova.
Takođe, dobra rutina pre spavanja može poboljšati kvalitet sna. Izbegavanje gledanja u ekran najmanje sat vremena pre odlaska u krevet, smanjenje unosa kofeina, kao i zamračivanje i zahlađivanje spavaće sobe jako su bitni.
Uloga profesionalnih tretmana
Pravilno sprovedeni profesionalni tretmani mogu značajno doprineti vitalnosti i jačanju vlasi.
U salonima se primenjuju tretmani koji uključuju razne tehnike za unapređenje zdravlja vlasišta:
- – Jedan od popularnih tretmana je mezoterapija vlasišta, koja se sastoji od injektiranja koktela vitamina, minerala i hijalurona direktno u vlasište.
- – Dermapen mezoterapija je takođe česta opcija koja koristi mikroigle za poboljšanje apsorpcije hranljivih materija, čime se pojačava cirkulacija i regenerišu folikuli dlake.
- – Saloni obično nude masažu vlasišta, koja poboljšava cirkulaciju i smanjuje napetost.
- – Maske i serum tretmani koji sadrže biljne ekstrakte, eterična ulja i druge aktivne supstance takođe su deo tretmana u salonima.
Konsultacije sa stručnjacima
Poseta dermatologu ili trihologu omogućava personalizovanu negu vlasišta. Stručnjaci prvo sprovode detaljnu dijagnozu kako bi identifikovali uzroke stanja poput androgenetske alopecije i drugih poremećaja vlasi.
Na osnovu dijagnoze, mogu preporučiti specifične tretmane koji su u potpunosti prilagođeni potrebama pacijenta. Redovne kontrole i prilagođavanje tretmana su ključni za postizanje optimalnih rezultata.
Zdravo i prokrvljeno vlasište je preduslov za zdravu kosu
Povećani protok krvi u vlasištu doprinosi boljoj apsorpciji hranljivih materija i kiseonika, što pospešuje rast kose i poboljšava njeno zdravlje. Takođe, redovan piling vlasišta pomaže u uklanjanju ostataka hemijskih proizvoda iz kose, što omogućava vlasištu da diše i poboljšava dotok krvi do folikula. Kombinacija masaže i pilinga može doneti najbolje rezultate.
Korišćenje zaštitnih proizvoda protiv UV zraka i zagađenja dodatno čuva zdravlje kose i vlasišta. Profesionalni tretmani, prirodni načini za podsticanje cirkulacije, pravilna ishrana, korišćenje određenih ulja za rast kose i fizička aktivnost dobitna su kombinacija za zdravo i prokrvljeno vlasište koje pruža osnovne uslove za rast zdrave kose.